2 Mar
2009

Su Çiçeği ''Varisella Zoster''

Su çiçeği varisella zoster adı verilen bir virüs tarafından meydana getirilen ateşli bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüs havada 1-2 saat canlı kalan ve çok hızlı çoğalan bir virüstür. Bulaşıcılığı çok yüksektir. Kişiden kişiye daha çok hapşırma, öksürme ile havaya dağılan virüsün solunum yoluyla alınması veya göz ile teması sonucunda bulaşır. Ciltteki su çiçeği döküntüleri ile temas yoluyla da bulaşmaktadır. Su çiçeğinin kuluçka süresi yaklaşık 14-16 gündür.

Yüksek derecede bulaşıcı bir hastalık olmakla birlikte su çiçeği çocukluk döneminde çoğunlukla hafif seyreder ve ciltte kaşıntılı, küçük, yuvarlak lezyonlarla karakterizedir.   Teması izleyen ilk 4 gün içinde virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar. 7. günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak çoğalmayı sürdürür. 14. günde kişide ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler ortaya çıkar ve hemen ardından yüz ve saçların arka diplerinden başlayarak omuz ve sırta, daha sonra kol ve bacaklara yayılan içi sıvı dolu cilt döküntüleri kendini gösterir. Döküntü önce kırmızı kabarıklık şeklinde başlar daha sonra içi sıvı dolu hale döner. Hafif geçirilen su çiçeği enfeksiyonunda döküntü sayısı 10-20 tane kadar az olabilmekle birlikte genellikle 300-500 adet döküntü oluşur, bu döküntüler zamanla kabuklanır ve yaklaşık iki hafta içinde  kaybolur.

Döküntüler kaşıntılı ve farklı boylardadır ve içinde sıvı bulunur ve 5-6 günlük bir süre içinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. En  belirgin özelliklerinden birisi döküntülerin bir kısmı iyileşirken aynı anda başka bir yerde yeni döküntülerin çıkmasıdır. Gözlerde ve ağız içinde de döküntüler ortaya çıkabilir ki;bu durunda mutlak suretle bir hekime danışılmalıdır.  2-3 hafta devam eder ve hastalığı geçirmek kişide hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık sağlar. Ancak nadirende olsa ikinci kez su çiçeği çıkaran vakalar görülebilmektedir.

Genel olarak çocukların toplu bulundukları ortamlarda, kreş ve okullarda bulaşma çok hızlıdır. Belirtilerin ortaya çıkmasından 2 gün öncesi ve yine belirtilerin kaybolmasından 4-5 gün sonrasına kadar hastalık bulaşıcı konumdadır. Dikkat edilmesi gereken evde su çiçeği geçirmemiş bir yetişkin varsa onun mutlak suretle korunmaya alınmasıdır çünkü yetişkinlerde çok daha ağır seyreder.

Su çiçeği enfeksiyonu sadece insanlarda görülen bir hastalıktır. Virüsünün ısıya dayanıksız olması nedeniyle salgınlar daha çok mevsim itibariyle Ocak-Mart ayları arasında pik yapar. Türkiye’de 20 yaşına kadar bireylerin yaklaşık %93’ü geçmişlerinde su çiçeğine maruz kalmışlardır.

Tüm vakaların yarısı 5-9 yaş arası çocuklarda görülür. 15 yaş üzeri nüfusun sadece %10’unun su çiçeği hastalığı geçirmediği tahmin edilmektedir. Su çiçeği vakalarının sadece %5’i erişkinlerde olmasına rağmen su çiçeğine bağlı ölümlerin %35’ini erişkinler oluşturmakta, yani hastalık ileri yaşta daha ağır seyretmektedir.

Su çiçeğinin tedavisinde izlenecek yol şöyle olmalıdır. Eğer hasta çocuk ise ve lezyon sayısı çok fazla değilse ateş düşürücüler,kaşıntı gidericiler gibi hastayı rahatlatıcı tedavi verilir. (ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARAK ASLA ASPİRİN  KULLANMAYINIZ. Aspirin çocukluk dönemi virütik hastalıklarında REYE Sendromu denilen önemli bir rahatsızlığa sebep olabilir. Her ne  kadar bu oran çok düşük bile olsa önemli bir risktir.Sayısı çok fazla olmayan bazı hastalıklarda aspirin kullanılması gerekebilir ki bu kararı mutlak suretle bir hekim vermelidir.) Bu hastalarda iyi bir gözlem gerekir çünkü kaşınan lezyonlarda sekonder enfeksiyon gelişme riski vardır. Sekonder enfeksiyon gelişirse uygun antibiotik kullanımı gerekir. Yaşı büyük olan veya lezyon sayısı çok fazla olan hastalarda antiviral tedavi uygulamanın faydaları vardır. Suçiçeği geçiren birisiyle temastan sonra (aynı odada bir saat zaman geçirmek temas sayılır) 72 saat içinde aşı uygulamanın korunmada faydası vardır. Özellikle ailesinde su çiçeğini ağır geçiren bireylerin bulunduğu çocukların aşılanmasında mutlak fayda vardır. Aşının koruyuculuğu yüksek olmakla birlikte yüzde yüz değildir. Aşılanan bireyler hastalansalar dahi enfeksiyon hafif geçmekte ve lezyon sayısı belirgin ölçüde azalmaktadır. En uygun aşılama zamanı çocuklarda on beşinci aydır ama bir yaşını dolduranlara da  yapılabilir. Ülkemiz koşullarında çocukluğunda su çiçeği geçirmemiş bayanların doğurganlık çağından önce aşılanmaları hamilelik döneminde geçirilecek bir enfeksiyonun bebeğe vereceği muhtemel zararları önlemesi açısından faydalıdır.

Su çiçeği immunglobulini özel durumlarda kullanılan bir tedavi seçeneğidir.

15 Yorum Yapılmamış

 • 29 yasında yım su çiçegi geçiriyorum yüzde saçdiplerinde sırta gögüs kol ve bacaklarda genel olarak her yerde çıktılar ve kuruyolar kaçıncı günün de banyo yapabilirim ne ler iyi gelir yemek olarak yardımcı olursanız sevini rim

  • Öncelikle geçmiş olsun. Su çiçeğinde yaygın kanının aksine her zaman banyo yapabilirsiniz,hatta banyonun ikincil enfeksiyonların önlenmesinde ve kaşıntının azaltılmasında yadsınamayacak kadar çok faydası vardır. Önemli olan banyo yapış şeklidir. Banyo suyu ılık olmalı yıkanırken lezyonlara zarar verilmemelidir. Banyo kese yapmadan duş şeklinde alınmalıdır. Şampuan veya vücut şampuanı kullanılabilir. Banyo süresi fazla uzatılmamalıdır. Fazla suyla temas lezyonların kurumasını geciktirir,bu nedenle ılık suyla acele davranmadan ama mümkün olan en kısa sürede duş alınmalıdır. Kurulanırken gayet nazik olmalı lezyonlara zarar verilmemelidir. Lezyonların zarar görmesi hem iz kalmasına sebep olur hem de ikincil iltihap gelişmesi riskini çoğaltır. Çok fazla lezyon ve kaşıntı varsa Asiklovir 4×800 mg tablet ve Feksofenadin 180 mg tablet kullanılabilir(Yazdıklarım etken maddelerin ismidir). Yemek olarak allerji yapabilecek ve kaşıntıyı artırabilecek gıdalardan kaçınmak gerekir. Et,süt,yumurta gibi proteinli besinler,çikolata gibi tatlılar,yer fıstığı,çilek gibi meyveler ve acı yemekler kaşıntıyı artırabilir. Alkol kesinlikle alınmamalıdır. Ateş düşürücü olarak aspirin kullanılması önerilmez. Bunların dışında çok fazla diyet kısıtlamasına gerek yoktur su çiçeği bir virüs hastalığı olduğundan vücut direncini yüksek tutmak gerekir, enerji veren sevdiğiniz gıdalardan rahatça tüketebilirsiniz. Son olarak eğer öksürük ve solunumla ilgili şikayetiniz olursa gecikmeden bir hekime baş vurun çünkü nadirde olsa akciğer iltihabı gelişme riski vardır.

 • kizim su cicegi cikario bugun 5.gunu artik sonmeye basladilar banyo yaptirabilirmiyim

  • Geç cevap verdiğim için özür dilerim yazımda belirtmiştim,banyo yaptıra bilirsiniz ancak ılık duş şeklinde olmalı ve lezyonlu bölgelere kese gibi malzemelerle bastırılarak yıkanmamalıdır.Sert yıkama lezyonların tahrişine sebep olarak iyileşmeyi geciktirir.Süreyi fazla uzatmadan duş aldırma şeklinde ve ılık suyla olmalıdır.(Sizin için geç kalmış olsam bile çevrenizdekileri bilgilendire bilirsiniz)Umarım kızınız sorunsuz iyileşmiştir.

 • Kızım bir buçuk yaşında. Su çiçeği geçiriyor. Hangi ilaçları yada kremleri kullanabilirim kaşıntıyı azaltmak için. 

 • bir akrabamız su çiçeğine yakalandı.40lı yaşlarında çok ağır geçiriyor.söylenenin tersini  yapıyor verilen telefonlara konuş dendiğinde  cevap vermiyor,yüzüstü yat dendiğinde sırtüstü yatıyor bunun benzeri şeyler yapıyor. nedenini merak ediyorum

 • Merhabalar Doktor Bey,
  Su cicegi konusunda internette bakinirken sayfanizi ve sizi tanidim. 
  Tesekkur ederim yazilarinizdan oturu.
  Ogrendigim;
  Amerika’da genital bolgede cikan su ciceginin verdigi acidan dolayi, karbonat katilarak hazirlanan suda oturtuyorlar, bazen de kalamin koyuyorlar karbonat ile beraber. Ayrica yulafi, ince kadin corabinin icine koyup onunla hafif hafif ovarak, hem kasintiya hem bolgenin yumusamasina yardimci oluyorlar.   Yulaf sabunu ve kremi kullaniyorlar gerilmeyi onlemek icin. 
   

 • IYI GUNLER KIZIM SU ÇİÇEĞİ GEÇİYOR.BUGÜN YENİ FARKINA VARDIK.14 YASINDA YARIN UCAGIMIZ VAR.BU DURUMDA NE YAPMALIYIZ

 • Iyi calismalar cok eski bir yazi umarim cevap alabilirim. Gorumcemin kizi su  cicegi geciriyor bugun 6. Gunu. Oglum 3.5 yasinda kizimda 2 aylik surekli beraberlerdi su cicegi teshisi konuldugu gun gorusturmedik ama gecmismidir bilmiyorum. Oglumda cok kizim icin endiseleniyorum cok kucuk cunku. Ve ne zaman gorusturebiliriz cocuklari? Iyi gunler…

 • ben 25 yaşındayım ve su çiçeğine yakalandım sağ kulağım çok ağrıyor ve üzerinde su çiçekleri var. bu ağrının sebebi ne olabilir?

  • Su çiçeğinde ikincil enfeksiyonlar sık görülür kulak enfeksiyonları da bunlardandır.Mutlaka bir hekime görünmeniz gerekir.

 • 4 yaşında oglum var su çiçegi çikarıyo ve bu gün üçünçü gunu banyo yaptırmadm sütle yogurt yedirdigimde zararı olur mu ve surekli oksuregi var  doktora göturuyom bişeyi yok diyolar ve ben endişeleniyom

  • Süt ürünlerine allerjisi yoksa zararı olmaz,öksürük bence önemli ciğerlerde dinlemekle sorun yok ise öksürük kesici verilebilir.Akciğerlerin mutlaka dinlenmesi gerekir.Ateşin kontrolü de önemlidir.

 • 28 yaşındayım. Su çiçeği olmuşum. Vücudumun heryerinde çok fazla var ve aşırı kaşınıyorlar. Bugün 2.günü. Antihistaminik ve valasiklovir 500 mg tablet kullanıyorum.  Döküntülerin üzerine aslında tüm vücuduma asiklovir krem sürüyorum. Yutkunmakta zorlanıyorum. 7 aylık bebeğim var. İlaçlardan dolayı emzirmeyi kestim. Doktor muhtemelen ona bulaşmıştır diyor ama ben döküntüleri fark eder etmez bebeğimden ayrı bir eve geçtim. Onun için yapabileceğim bir şey var mı? Kendimi çok kötü hissediyorum. Sürekli sinirlilik hali de var. Ne yapmalıyım?

  • Bebeğiniz için bir şey yapmaya gerek yok.Bebekler su çiçeğini daha hafif geçirir.Ağız içinde lezyon var ise yutkunmada zorluk olabilir.Ilık su içmek faydalı olur.Ateşe dikkat etmek gerek ateş 38,5 i geçerse antibiotik kullanmak boğazın rahatlamasında etkilidir.İstirahat çok önemli,asitli, acı, ekşi gıdalar tüketmeyin,geçmiş olsun.Umarım şu anda iyisinizdir.

Peki, sen ne düşünüyorsun?