2 Mar
2009

Su Çiçeği ''Varisella Zoster''

Su çiçeği varisella zoster adı verilen bir virüs tarafından meydana getirilen ateşli bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüs havada 1-2 saat canlı kalan ve çok hızlı çoğalan bir virüstür. Bulaşıcılığı çok yüksektir. Kişiden kişiye daha çok hapşırma, öksürme ile havaya dağılan virüsün solunum yoluyla alınması veya göz ile teması sonucunda bulaşır. Ciltteki su çiçeği döküntüleri ile temas yoluyla da bulaşmaktadır. Su çiçeğinin kuluçka süresi yaklaşık 14-16 gündür.

Yüksek derecede bulaşıcı bir hastalık olmakla birlikte su çiçeği çocukluk döneminde çoğunlukla hafif seyreder ve ciltte kaşıntılı, küçük, yuvarlak lezyonlarla karakterizedir.   Teması izleyen ilk 4 gün içinde virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar. 7. günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak çoğalmayı sürdürür. 14. günde kişide ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler ortaya çıkar ve hemen ardından yüz ve saçların arka diplerinden başlayarak omuz ve sırta, daha sonra kol ve bacaklara yayılan içi sıvı dolu cilt döküntüleri kendini gösterir. Döküntü önce kırmızı kabarıklık şeklinde başlar daha sonra içi sıvı dolu hale döner. Hafif geçirilen su çiçeği enfeksiyonunda döküntü sayısı 10-20 tane kadar az olabilmekle birlikte genellikle 300-500 adet döküntü oluşur, bu döküntüler zamanla kabuklanır ve yaklaşık iki hafta içinde  kaybolur.

Döküntüler kaşıntılı ve farklı boylardadır ve içinde sıvı bulunur ve 5-6 günlük bir süre içinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. En  belirgin özelliklerinden birisi döküntülerin bir kısmı iyileşirken aynı anda başka bir yerde yeni döküntülerin çıkmasıdır. Gözlerde ve ağız içinde de döküntüler ortaya çıkabilir ki;bu durunda mutlak suretle bir hekime danışılmalıdır.  2-3 hafta devam eder ve hastalığı geçirmek kişide hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık sağlar. Ancak nadirende olsa ikinci kez su çiçeği çıkaran vakalar görülebilmektedir.

Genel olarak çocukların toplu bulundukları ortamlarda, kreş ve okullarda bulaşma çok hızlıdır. Belirtilerin ortaya çıkmasından 2 gün öncesi ve yine belirtilerin kaybolmasından 4-5 gün sonrasına kadar hastalık bulaşıcı konumdadır. Dikkat edilmesi gereken evde su çiçeği geçirmemiş bir yetişkin varsa onun mutlak suretle korunmaya alınmasıdır çünkü yetişkinlerde çok daha ağır seyreder.

Su çiçeği enfeksiyonu sadece insanlarda görülen bir hastalıktır. Virüsünün ısıya dayanıksız olması nedeniyle salgınlar daha çok mevsim itibariyle Ocak-Mart ayları arasında pik yapar. Türkiye’de 20 yaşına kadar bireylerin yaklaşık %93’ü geçmişlerinde su çiçeğine maruz kalmışlardır.

Tüm vakaların yarısı 5-9 yaş arası çocuklarda görülür. 15 yaş üzeri nüfusun sadece %10’unun su çiçeği hastalığı geçirmediği tahmin edilmektedir. Su çiçeği vakalarının sadece %5’i erişkinlerde olmasına rağmen su çiçeğine bağlı ölümlerin %35’ini erişkinler oluşturmakta, yani hastalık ileri yaşta daha ağır seyretmektedir.

Su çiçeğinin tedavisinde izlenecek yol şöyle olmalıdır. Eğer hasta çocuk ise ve lezyon sayısı çok fazla değilse ateş düşürücüler,kaşıntı gidericiler gibi hastayı rahatlatıcı tedavi verilir. (ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARAK ASLA ASPİRİN  KULLANMAYINIZ. Aspirin çocukluk dönemi virütik hastalıklarında REYE Sendromu denilen önemli bir rahatsızlığa sebep olabilir. Her ne  kadar bu oran çok düşük bile olsa önemli bir risktir.Sayısı çok fazla olmayan bazı hastalıklarda aspirin kullanılması gerekebilir ki bu kararı mutlak suretle bir hekim vermelidir.) Bu hastalarda iyi bir gözlem gerekir çünkü kaşınan lezyonlarda sekonder enfeksiyon gelişme riski vardır. Sekonder enfeksiyon gelişirse uygun antibiotik kullanımı gerekir. Yaşı büyük olan veya lezyon sayısı çok fazla olan hastalarda antiviral tedavi uygulamanın faydaları vardır. Suçiçeği geçiren birisiyle temastan sonra (aynı odada bir saat zaman geçirmek temas sayılır) 72 saat içinde aşı uygulamanın korunmada faydası vardır. Özellikle ailesinde su çiçeğini ağır geçiren bireylerin bulunduğu çocukların aşılanmasında mutlak fayda vardır. Aşının koruyuculuğu yüksek olmakla birlikte yüzde yüz değildir. Aşılanan bireyler hastalansalar dahi enfeksiyon hafif geçmekte ve lezyon sayısı belirgin ölçüde azalmaktadır. En uygun aşılama zamanı çocuklarda on beşinci aydır ama bir yaşını dolduranlara da  yapılabilir. Ülkemiz koşullarında çocukluğunda su çiçeği geçirmemiş bayanların doğurganlık çağından önce aşılanmaları hamilelik döneminde geçirilecek bir enfeksiyonun bebeğe vereceği muhtemel zararları önlemesi açısından faydalıdır.

Su çiçeği immunglobulini özel durumlarda kullanılan bir tedavi seçeneğidir.

110 Yorum Yapılmamış

 • 29 yasında yım su çiçegi geçiriyorum yüzde saçdiplerinde sırta gögüs kol ve bacaklarda genel olarak her yerde çıktılar ve kuruyolar kaçıncı günün de banyo yapabilirim ne ler iyi gelir yemek olarak yardımcı olursanız sevini rim

  • Öncelikle geçmiş olsun. Su çiçeğinde yaygın kanının aksine her zaman banyo yapabilirsiniz,hatta banyonun ikincil enfeksiyonların önlenmesinde ve kaşıntının azaltılmasında yadsınamayacak kadar çok faydası vardır. Önemli olan banyo yapış şeklidir. Banyo suyu ılık olmalı yıkanırken lezyonlara zarar verilmemelidir. Banyo kese yapmadan duş şeklinde alınmalıdır. Şampuan veya vücut şampuanı kullanılabilir. Banyo süresi fazla uzatılmamalıdır. Fazla suyla temas lezyonların kurumasını geciktirir,bu nedenle ılık suyla acele davranmadan ama mümkün olan en kısa sürede duş alınmalıdır. Kurulanırken gayet nazik olmalı lezyonlara zarar verilmemelidir. Lezyonların zarar görmesi hem iz kalmasına sebep olur hem de ikincil iltihap gelişmesi riskini çoğaltır. Çok fazla lezyon ve kaşıntı varsa Asiklovir 4×800 mg tablet ve Feksofenadin 180 mg tablet kullanılabilir(Yazdıklarım etken maddelerin ismidir). Yemek olarak allerji yapabilecek ve kaşıntıyı artırabilecek gıdalardan kaçınmak gerekir. Et,süt,yumurta gibi proteinli besinler,çikolata gibi tatlılar,yer fıstığı,çilek gibi meyveler ve acı yemekler kaşıntıyı artırabilir. Alkol kesinlikle alınmamalıdır. Ateş düşürücü olarak aspirin kullanılması önerilmez. Bunların dışında çok fazla diyet kısıtlamasına gerek yoktur su çiçeği bir virüs hastalığı olduğundan vücut direncini yüksek tutmak gerekir, enerji veren sevdiğiniz gıdalardan rahatça tüketebilirsiniz. Son olarak eğer öksürük ve solunumla ilgili şikayetiniz olursa gecikmeden bir hekime baş vurun çünkü nadirde olsa akciğer iltihabı gelişme riski vardır.

 • kizim su cicegi cikario bugun 5.gunu artik sonmeye basladilar banyo yaptirabilirmiyim

  • Geç cevap verdiğim için özür dilerim yazımda belirtmiştim,banyo yaptıra bilirsiniz ancak ılık duş şeklinde olmalı ve lezyonlu bölgelere kese gibi malzemelerle bastırılarak yıkanmamalıdır.Sert yıkama lezyonların tahrişine sebep olarak iyileşmeyi geciktirir.Süreyi fazla uzatmadan duş aldırma şeklinde ve ılık suyla olmalıdır.(Sizin için geç kalmış olsam bile çevrenizdekileri bilgilendire bilirsiniz)Umarım kızınız sorunsuz iyileşmiştir.

 • Kızım bir buçuk yaşında. Su çiçeği geçiriyor. Hangi ilaçları yada kremleri kullanabilirim kaşıntıyı azaltmak için. 

  • İlaç ismi vermem çok doğru olmaz ancak kalamin ve antihistaminik içeren kremler ve yaşına uygun antihistaminik şuruplar kullanabilirsiniz.

 • bir akrabamız su çiçeğine yakalandı.40lı yaşlarında çok ağır geçiriyor.söylenenin tersini  yapıyor verilen telefonlara konuş dendiğinde  cevap vermiyor,yüzüstü yat dendiğinde sırtüstü yatıyor bunun benzeri şeyler yapıyor. nedenini merak ediyorum

  • Büyük bir ihtimal ile psikolojisi bozulmuştur ancak belirgin bir karakter değişikliği ve anlam verilemeyen hareketler var ise beynin etkilenmiş olması mümkündür bir hekimin kontrol etmesi gerekir.

 • Merhabalar Doktor Bey,
  Su cicegi konusunda internette bakinirken sayfanizi ve sizi tanidim. 
  Tesekkur ederim yazilarinizdan oturu.
  Ogrendigim;
  Amerika’da genital bolgede cikan su ciceginin verdigi acidan dolayi, karbonat katilarak hazirlanan suda oturtuyorlar, bazen de kalamin koyuyorlar karbonat ile beraber. Ayrica yulafi, ince kadin corabinin icine koyup onunla hafif hafif ovarak, hem kasintiya hem bolgenin yumusamasina yardimci oluyorlar.   Yulaf sabunu ve kremi kullaniyorlar gerilmeyi onlemek icin. 
   

 • IYI GUNLER KIZIM SU ÇİÇEĞİ GEÇİYOR.BUGÜN YENİ FARKINA VARDIK.14 YASINDA YARIN UCAGIMIZ VAR.BU DURUMDA NE YAPMALIYIZ

  • Kaşıntısını azaltan kremler ve ateş olursa ateş düşürücüler(Aspirin önermiyoruz)verilebilir.Uçağa binmekte sıkıntı yok.Uçaktan inişte kulak ağrısı olursa hekime gözükmeli.

 • Iyi calismalar cok eski bir yazi umarim cevap alabilirim. Gorumcemin kizi su  cicegi geciriyor bugun 6. Gunu. Oglum 3.5 yasinda kizimda 2 aylik surekli beraberlerdi su cicegi teshisi konuldugu gun gorusturmedik ama gecmismidir bilmiyorum. Oglumda cok kizim icin endiseleniyorum cok kucuk cunku. Ve ne zaman gorusturebiliriz cocuklari? Iyi gunler…

  • Teşhis konulduğunda büyük ihtimalle bulaşmıştır.Siz su çiçeği geçirdiyseniz sizden bebeğinize geçen koruyucu antikorlar onu korur.Bulaştırma süresi yaklaşık 3 haftadır.

 • ben 25 yaşındayım ve su çiçeğine yakalandım sağ kulağım çok ağrıyor ve üzerinde su çiçekleri var. bu ağrının sebebi ne olabilir?

  • Su çiçeğinde ikincil enfeksiyonlar sık görülür kulak enfeksiyonları da bunlardandır.Mutlaka bir hekime görünmeniz gerekir.

 • 4 yaşında oglum var su çiçegi çikarıyo ve bu gün üçünçü gunu banyo yaptırmadm sütle yogurt yedirdigimde zararı olur mu ve surekli oksuregi var  doktora göturuyom bişeyi yok diyolar ve ben endişeleniyom

  • Süt ürünlerine allerjisi yoksa zararı olmaz,öksürük bence önemli ciğerlerde dinlemekle sorun yok ise öksürük kesici verilebilir.Akciğerlerin mutlaka dinlenmesi gerekir.Ateşin kontrolü de önemlidir.

 • 28 yaşındayım. Su çiçeği olmuşum. Vücudumun heryerinde çok fazla var ve aşırı kaşınıyorlar. Bugün 2.günü. Antihistaminik ve valasiklovir 500 mg tablet kullanıyorum.  Döküntülerin üzerine aslında tüm vücuduma asiklovir krem sürüyorum. Yutkunmakta zorlanıyorum. 7 aylık bebeğim var. İlaçlardan dolayı emzirmeyi kestim. Doktor muhtemelen ona bulaşmıştır diyor ama ben döküntüleri fark eder etmez bebeğimden ayrı bir eve geçtim. Onun için yapabileceğim bir şey var mı? Kendimi çok kötü hissediyorum. Sürekli sinirlilik hali de var. Ne yapmalıyım?

  • Bebeğiniz için bir şey yapmaya gerek yok.Bebekler su çiçeğini daha hafif geçirir.Ağız içinde lezyon var ise yutkunmada zorluk olabilir.Ilık su içmek faydalı olur.Ateşe dikkat etmek gerek ateş 38,5 i geçerse antibiotik kullanmak boğazın rahatlamasında etkilidir.İstirahat çok önemli,asitli, acı, ekşi gıdalar tüketmeyin,geçmiş olsun.Umarım şu anda iyisinizdir.

  • Benim bebegim geçirdi çok rahat geçiriyorlar ayrı kalmayın bebeğinizden bebeğinizde büyük ihtimal bulaşmiş korkmayın bebekler ne kadar küçük şeylerden okadar rahat geçirir 9 aylık bebegim aşı olmamiştık ama ablaları okuldan kaptılar ve hepimiz olduk

 • Ben -16 yaşındayım su çiçeği oldum babaanne bana parol verdi. Bi sorun olurmu bide alt bölgemde oluşması bi sorun teşkil eder mi?

  • Parol içmenin hiç bir sakıncası yok.Temiz tutulur ve tahriş olması engellenirse genellikle bir sorun çıkmaz.Nadiren alt bölgede şişme ve ağrı oluşabilir bu durumda bir hekime gitmelisiniz.

 • Benim oglum 10 aylik ben zona hasdasi oldum benden cocuga su cicegi bulawmiw ve bugun 3 gunu oldu cocuk cok rahatsiz hic uyumadi agrikesici ve atew duwrucu Nurafen kullandim faydasi tokunmadi qaliba surekli agladi ne yapa bilirim bu durumlarda? Yemek icin sutlu ve tatli cok kuaniyorum ve cokalatayi cok verdim boyukler oyle soylediyi icin ve bana sakin cocuyu yikama dediler sadece sulu salfet ile temizliyorum dogrumu bunlar lutfen yardim edin.

  • Öncelikle çocuk bu kadar rahatsız ise bir hekime götürün çünkü su çiçeğinin sebep olduğu başka bir problem olabilir.Kaşıntıyı artırabilecek gıdaları (çikolata gibi)tavsiye etmiyoruz.Yıkanabilir ancak süreyi kısa tutmalı ve bastırmadan yumuşakça yıkamalıdır.

 • Hattda cocugun elini yuzunu bile yikamiyorum katiyen su olmaz demiwler

  • Dikkatli ve kibarca (lezyonlara zarar vermeden)yıkamak enfeksiyon kapma riskini azaltacağından aksine faydası vardır.Ancak suyla temas süresini uzun tutmamak gerekir.Fazla suyla temas lezyonların iyileşme süresini uzatabilir.

 • Acaba su çiçeği hastalığına yakalanan kişi, bir bira miktarında alkol alırsa ne olur sonucu?

  • Belirttiğiniz oranda alkol almanın bir zararı olacağını düşünmüyorum ancak yine de almanızı tavsiye etmem.

 • ben su çiçeği mi geçiriyorum bilmiyorum ama doktora gittik su çiçeği ve alerji karışımıymış veya su çiçeğinin başlangıcı dedi.aşırı kaşınıyorum ve duş almak istiyorum bir zararı var mıdır?

  • Su çiçeğinde ılık duş almanın sakıncası yoktur.Duş alırken ve kurulanırlen hassas davranmalı kabaran bölgelere zarar verilmemeli patlatılmamalıdır.

 • İyi günler Ben 28 yaşı dayım.24haftalık hamileyim.Büyük oğlum 4yaşında.Suçiçeği geçiriyor.Daha 2gündür başladı.Ben çocukluğumda su çiçeği geçirdim.Ama yine de endişeliyim.Acaba bebeğime bir zararı olur mu?

  • Büyük bir ihtimal ile bağışıklığınız olduğundan bebeğiniz etkilenmez ancak ilk 72 saat içinde doktorunuza giderek bağışıklık düzeyinizi ölçtürüp gerekirse immunglobulin uygulata bilirsiniz.

 • Merhaba 32 yaşındayım ve su çiçeği geçiriyorum.kızım 10 gün önce geçirdi ve şükür atlattı. Döküntülerim başlamadan önce kusma karın ağrısı yüksek ateş geçirdim ve ardından bir gün sonra döküntüleri farkettim banyo yaptığım esnada. Ağrılarım var arveles ağrı kesici kullanmam uygun olur mu ateşim zaman zaman 37,5 çıkıyor ve iniyor şu an

  • Arveles kullanmanızda hiç bir sakınca yok

 • Mrblar ben 30 yaşındayım ve su cicegi oldum agrili ve acılı geçirmekteyim ilaç kullanamıyorum gebe olduğumu ogrendim bebeğin alınabileceği solendi bana.henüz ultrasonda görülmucek kadar küçük. Sizcede alirlarmi bebegimi:(

  • Ultrasonda görülemeyecek kadar yeni gebelikte su çiçeği geçirilirse kendiliğinden düşük olma veya bebeğin hiç etkilenmeme şansı vardır.Ancak gebeliğin 3.haftası ile 20. haftası arası bebekte ciddi sorun oluşma riski çok yüksektir.

 • İyi günler su çiçeği hastasıyken et yemek göze zarar verirmi?

 • Ne yiyecek içecek ne yemesi gerekir

  • Özel bir diyete gerek yoktur sadece allerjik etkileri nedeniyle kaşıntıyı artırma riski olduğundan çikolata,çilek,fıstık gibi yiyeceklerden tüketmemek tavsiye edilebilir.

 • Oğlum 6 yaşında boğaz enfeksiyonu var diye doktor reçetesiyle Augmentin antibiyotiğe başlamıştık .. 3 4 gün sonra oğlumun su suçiçeği çıkarmaya başladığını farkedince antibiyotiği kestik .. lezyon sayısı çok fazla değil nispeten hafif geçiriyo diyebilirm ..kabuklanmaya başladılar şu anda yalnız öksürüğümüz var biraz da balgam söktük dün gece uykuda öksürürken ..su çiçeği geçene kadar bekleyelimmi bi doktora görünelim mi tekrar .. Çok teşekkür ediyorum

  • Antibiotiği kesmeseniz iyi imiş çünkü su çiçeğinde vücut direnci düştüğü için bronşit gelişme riski vardır boğaz enfeksiyonu ve öksürük varsa benim fikrim antibiotiğe tekrar başlamanız ara 2 günü geçmedi ise Augmentine devam edebilirsiniz,eğer öksürük çoğalırsa da bir hekime götürün.

 • İyi günler ben 20 yaşındayım su çiçeği geçiriyorum ve genital bölgede çıkanlar çok acı veriyor bu normal mi yoksa enfeksiyon kapmış olma riski var mı

  • Acı olması normal değil.Enfeksiyon riski var

 • Merhaba oğlum 5yaşında ve su cicegi oldu bugün ikinci günü ve vücudunda toplam on adet var daha fazla cogalirmi Dr gittik ve sürüp ve losyon kullanıyoruz asisida yok
  Çok teşekkürler.

  • Aşısı yok ise çoğalabilir ancak küçük yaşlarda (oğlunuz gibi) su çiçeği daha hafif geçer.Lezyon çok olursa antiviral ilaç kullanılabilir.

 • Merhaba oğlum 5 Yaşında su çiçeği çıkardı aile hekimine götürdük Boğaz’ında hafif kızarıklık varmış bide çok öksürüyor antibiyotik verdi kullanmalımıyım Antibiyotiği korkuyorum Ateşide 39 hiç düşmüyor calpol 6 pulus versem olurmu teşekkür ederim

  • Ateş 39 ise mutlaka antibiotik kullanın buna rağmen 3 gün daha ateş olabilir yazdığınız şurubu ve ilave ateş düşürücüler kullanabilirsiniz(ibuprofen )4.gün ateş düşmez ise antibiotik değişmelidir.

 • Öncelikle bilgileriniz için sağolun. Ben 19 yaşındayım su çiçeği çıkarttığımı farketmeden daha 1 2 tane kızarıklık varken onu sivilce sanarak kaşıdım tam kulağımın önünde favori tarafında yüzümün sağ tarafının resmen şekli kaydı ne yapılabilir niçin oldu düzelir mi

  • Su çiçeğinde lezyonları patlatmak istemeyiz ne yazık ki iz kalabilir.Yara iyileştikten sonra kullanılabilecek kremler var(yara izini düzeltmek için)

 • Merhaba,
  25 yasindayim dun acile gittim su cicegi tanisi kondu bas ve kulak agrim var , derin nefes almak istersem gogus kafesim ve midem aciyo sanki kaslarimi zorlamisim gibi..dokuntuler suan sulu durumda ve cok kasiniyo ilaclarimda xyzal ve fenistil jel tamamen ne zaman gecer acaba tesekkurler..

  • İlaveten asiklovir 800 mg tablet 4*1 kullanabilirsiz.Tamamen düzelme 3 haftayı bulur.

 • Dkhhhhk

 • Merhaba 26 yaşındayım yegenimden su çiçeği geçti her tarafıma yayıldı kafamın dibindede var..bugün 4.günü ilaclar ve kremler kullanmaya başladım..fakat iki buçuk aylık bebeğim var..emzirmeyi kestim ama doktor sütünü sagıp verebilirsin dedi..bende öyle yapiyorum..bi sakıncası varmidir acaba…ve onada bulasmismidir?teşekkürler şimdiden..

  • Kullandığınız ilaçları bilmeden emzirme konusunda yorum yapmam doğru olmaz.Döküntüler oluşmadan bulaşma başladığından bebeğinize bulaşmış olma ihtimali yüksek.

 • Peki bebegimde ne zaman başlar belirtisi?cvp için teşekkürler..

  • sizin döküntüleriniz 4-5 günlük olduğuna göre yaklaşık bir hafta sonra başlar

 • Merhaba kızım 4 yasinda su cicegi çıkartıyor doktor kalmosan losyon verdi başka ilaç vermedi her yerine yayıldı bu gün 4 günü. Nasıl bir ilaçlar tavsiye edersiniz

  • Ateş olursa ateş düşürücü(parasetamol kg a göre)verilmeli lezyonlar çok yaygın ise asiklovir 200 mg 4*1 ve kaşıntı için oral antihitaminik kullanılabilir

 • Ben suçiçeği geçirdim küçükken 8yaşındaki kızım 13gün önce suçiçeği oldu. kabartıları yeni geçiyor 46günlük bebeğime bulaştı kabartılar dün akşam başladı hastaneye gôtürdük ilaç vermedi süt korur dedi bugün kabartılar vücuduna. Yayıldı ateşi yok neyapmalıyım yardımcı olurmusunuz iyi akşamlar

  • Şu aşamada sadece çocuğun rahatı için kaşıntı giderici krem kullanılabilir o da sadece kabartıların üstüne gelecek şekilde küçük küçük.

 • Mrb benim kizim 7yasinda su cicegi cikartiyor iki gun oldu ama kasintizi cok yayildi ilk gun azdi ikinci gun cogaldi ve kuzimin alerji durumu da var d.r goturdum losyon dermiton verdil surupda avil verdi daha iyi krem veya losyon oneriniz varmi cok agliyor batiyor diye okuldan gecdi

  • Asiklovir 200 mg süspansiyon 4*1 ve parasetamol grubu ağrı kesici verip kısa süreli ılık duş aldırabilirsiniz(sürtmeden)

 • Ve herkez tatli yedir kasintiyi alir diyor dogrumu yanlismi

  • Tatlı yedirmenin kaşıntıyla ilgisi yoktur çocuğa normal zamanda allerji yapan gıdalar ve acı ekşi kaşıntıyı artırabileceği

   • İçin verilmeye bilir esas olan katkı maddesi içermeyen çocuğun sevdiği gıdalarla beslemektir

 • 38 yasındayım su çiçegi ceiriy geciriyorum , idrarımı yaparken hafif yanma oluyor bu geçicimidir acaba…TŞK

  • Bol su için ,yanma devam eder veya çoğalırsa hekime gidin.

 • Kızımdan bana suçiçeği bulaştı. yaşım 50 bu kadar sıkıntılı olacağı aklıma gelmezdi.Ben kalp ameliyatı geçirdim ve ecopirin ile opirel kullanıyorum.Doktorum ecopirini kullanmasan iyi olur dedi ama pek de güvenemedim.Çünkü bu sefer de enboli riski var.

  • Emboli bence daha önemli bir risk ancak buna kardiolog karar vermeli opirel de bir kan sulandırı olduğu için emboli riskinin çok yükseleceğini düşünmüyorum,öteyandan aspirin daha çok çocuklardaki virüs enfeksiyonlarında ender bir rahatsızlık olan reye sendromuna sebep olur,benim bilgilerime göre yetişkinlerde çok sakıncası yok ,en ideali kanın pıhtılaşma düzeyine baktırıp ona göre karar vermek

 • Su ciceyi kac gunde kecer?

  • Tam iyileşme 3 haftayı bulabilir bir hafta 10 gün içinde şiddeti azalır.

 • 33 yaşındayım suçiçeği oldum çok halsizliğim var bebegim 10 aylık oda geçirdi bu hastalığı bana da geçti … Bebeğimi emziriyorum bir sakıncası varmı? Karnımda çok Ağrı’m var ve böbreklerim hafif agrıyor bu normalidir?

  • Bebeği emzire bilirsiniz,karın ağrısı ve böbrek ağrısı normal değil,hekime gitmelisiniz.

 • Ben 14 yaşındayım 2 gündür şu çiçeğiyiyim acı , ( çiğ köfte )
  Yiyebilirmiyim
  Büyüklerim yeme demesine rağmen çok canım çekiyor

  • Kaşıntını artırma riski var ,karar sana kalmış ,benim tavsiyem riski artırmaman yönünde.

  • Kaşıntını artırır.

 • Merhaba 28 yaşındayım su çiçeği geçiriyorum. Valtrex 1000 mg kullanıyorum hızlı iyileşmek için önerileriniz var mi öğretmenin okula gitmek gerekiyo kaşıntı kac günde geçer

  • Zaten ilaç verilmiş ,kaşıntılar en az bir hafta en fazla 15 gün sürer.

 • Merhaba, ben 32yasındayım su cıcegı gecırıyorum, lezyonlar enfeksyon kapmıs ne önerırsınız?

 • Merhaba oğlum 5 yaşında su çiçeği geçiriyor.çok uyuyor ve halüsülasyon görüyor normal mi

  • Normal değil ateş nedeniyle olabilir ,mutlaka hastaneye gidin

 • 20 yaşındayım 4 gün önce ateşlendim(37.5) 2 gün öncede döküntüler başladı ayrıca dünden beri ateşim var 39.5 paracetamol içiyorum 2-3 saat etkili oluyor sonra yine çıkıyor bende ibuprofen diye bir ilaç aldım sonra internette araştırdığımda içinde asetil salisilik asit olduğunu gördüm baya korktum cünkü aspirinle aynı özelliklerde şimdi ne yapmalıyım doktora gitmelimiyim reye sendromu beyinde iltihaplanma gibi çok ciddi ölümcül riskleri varmış baya korkuyorum ayrıca bunu aldıktan sonra çok aşırı bi üşüme var hava 20 derece ateşim yok ama üşüme hadsafada ayaklarım ellerim bu gibi

  • İbuprofen reye sendromu yapmaz,reye send.çocuklarda görülür,sizin yaşta olmaz.Ateş 39’5 ise doktora gitseniz iyi olur,ikinci bir enfeksiyon olabilir.

 • Mrblar.ben 25 yasindayim 25 haftalik hamileyim önceden şu çiçeği gecirmemisim.enfeksiyon uzmanı kan aldı sonuç 5 güne çıkacakmış bu sürede aklovir 800mg.günde 5 kez kullanmami söyledi.kafam göğüs cevrem sirtim doldu taştı çok ta kaşıntı var ama ateş olmadı şu ana kadar.bebeğine zararı olur mu çok korkuyorum ? :( ayrıca kasintilarin geçmesi için neler yapabilirim deli gibi kasiniyorum göğüs uçları hele felaket kasiniyor:(

  • Bebeğe en fazla zarar 6. Aya kadar olur siz 6 . ayı yeni geçmişsiniz ihtimal var ama büyük hasar yapma riski daha az.kaşıntı için jeller kullanabilirsiz ama sadece çok kaşınan bölgelere ince bir şekilde sürmelisiniz,fazla sürerseniz dokunabilir.

 • hocam ben 20 yaşındayım kücüklükte aşılarım yapılmış ama geçen gün başladı bu hastalık aşım olmasına rağmen öyle ağırki bu beni biraz korkuttu acaba başka bir sorunum mu var diye
  ayrıca örneğin su çiçeğini kapsak bağışıklık iyiken vücutta bekleyip bağışıklı zayıfladığın başlayabilirmi yani mesela 2-3 ay önce alıp bağışıklı iyi diye bişey çıkmayıp bağışıklık çökünce böyle ağır geçirilebilirmi?

  • Sizin küçüklüğünüzde su çiçeği aşısı özel yapılıyordu.Yapılmamış olabilir.Yapılmış olsa da su çiçeği geçirebilirsiniz.2-3 ay bekleyip su çiçeği olunmaz.Su çiçeği geçirenlerde yıllar sonra Zona isimli hastalık oluşabilir

 • Merhaba,25 yasindayim, sucicegi gecirdim,kasintim cok fazla,2 gecedir sabah 7e kadar uyuyamiyorum, 4 tab. suprastin ve sedativ ilac yutdum amma yine de gecmiyor, ne yapmam lazim

  • Kısa süreli ılık duş alınabilir.Kaşıntı giderici losyon ve krem kullanabilirsiniz.

 • İyi günler su çiçeği geçirirken yüksek ateş sebebiyle ibufen aldım 39.5 seyredeb ateşim aşırı düştü 35.0 ı gördüm onun dışında 35.0 ile 36.1 arasında geziyor asla daha çıkmıyor geceleri çok terliyorum vücut 36 yı geçince terleme yapıyor soğutuyor 5 gün oldu ve artık çook korkmaya başladım geçmek bilmiyor yardım lütffennnnnn

  • Su çiçeğinin iyileşmesi 3 haftayı bulur.İbufenin etkisi 8 saatte geçer strese gerek yok.

 • Hocam kizim 6yasinda su cicegi geciriyor.cok hafif ama losyon surdugumuz yerlerin etrafinda kizariklar olustu.bu gecici bir durum mu yoksa losyondan alerji mi oldu

  • Hafif ise losyon kullanmayın sadece allerji şurubu yeterli olur.

 • Merhaba ben 22 yaşındayım su çiçeği oldum dün sağlık ocağına gittim bana LORDES ve KALMOSAN ı verdi ama losyonun reçetesinde su çiçeği için kullanmayınız yazıyor kullanmalıyım sizce teşekkür ederim iyi akşamlar

  • Kullanılabilir ama sadece lezyonunüzerine kulak çubuğu gibi ufak bir pamukla nokta nokta sürülmelidir ayrıca sadece çok kaşınan lezyonlara sürülmelidir geniş alana sürmek zarar verir.

 • Oğlum 4,5 yaşında. Belirtiler 20 saat önce başladı, aşı olmuştu. 1 aylık bebeğimiz var hemen evi ayırdık anne ve bebegin ama faydası olur mu? Hanım küçükken geçirmiş su çiçeği ben geçirmedim 35 yaşındayım oğlumun yanında ben kalıyorum, yapmam gereken, dikkat edilmesi gereken şeyler nedir. Oğlum dermiton losyon, doranit şurup, klavon es antibiyotik kullanıyor. Bana koruyucu birşey gerekir mi?

  • Anne su çiçeği geçirdiyse ondan geçen antikorlar bebeği korur.Sizin için koruyucu immun globulin yapılabilir ama piyasada zor bulunuyor,ayrıca belirtiler başladığında zaten bulaştırma başlıyor siz hastalanırsanız ilaç tedavisi verilmesi gerekir.

 • Merhaba doktor bey ben 32 yaşındayım su çiçeğini ilk olarak 11 yaşındaki oğlum okuldan eve getirdi 10, 15 gün sonrada 5 yaşındaki küçük oğlumla ben şu çiçeği çıkardık oğlum daha hafif geçiriyo tabi bana göre ama benim vücudumun heryerinde ve yüzümde yüzlerce döküntüm var ve böyle kalıcam diye çok üzülüyorum asla kaşımıyorum sabrediyorum doktor kalmason losyon ve 1000mg valtreks film tablet verdi ama yüzüm korkunç görünüyo ne sürebilirim yada kullanabilirim lütfen bir akıl verin bana aynaya baktıkça ağlıyorum çünkü teşekkür ediyorum :(((

  • Şu anda birşey sürmenize gerek yok sadece temiz tutun döküntüler iyileşince koyu renk lekelerkalacaktır onlar için soyucu kremler (sivilce tedavisinde kullanılan) veya leke açıcı kremler kullanabilirsiniz.

 • Merhaba 20 yasindayim 2 gun surekli atesim vardi vucudum adeta batiyordu dun aksam vucudumda kirmizi dokuntulerin oldugunu gordum. Sabah kalktiginda biraz cogalmisti ve simdi kafamdada var. Cocukken su cicegi cikarmisim. Simdi tekrar cikariyor muyum. Birde kac gun sonra duzelir

  • Su çiçeğinin ikinci defa geçirilmesi çok nadir görülür.Lezyonu görmeden bir şey söylemek yanlış olur.Su çiçeği ise bir hafta on günde döküntüler azalır,başlangıçta itibaren 3 haftada iyileşir.

 • Sizi rahatsız ediyor mu, üşüme,halsizlik gibi

 • Ayrıca detaylı bir kan tahlili (tiroid hormonları dahil)yaptırmanınızı öneririm.

 • Hocam mesela şuan saat sabah 4.30 ama ben aşırı terlemeyle uyandım ve üstümü değiştirdim şuan çok ülütorum atelimi ökçtüm 34.8 bu hiç normal değil bence çok korkuyorum

 • Cevabı hızlı yazdığım için yazım hataları oldu tekrarlıyorum şuan saat 4.30 be aşırı terlemeyle uyandım ateşimi ölçtüm 34.8 terlemeden sonra aşırı üşüme var şuanki gibi yurtdışında yaşıyorum acile gittim bu sebeble çok ilgilenmediler ama ben bunun sebebini çok merak ediyorum ibuprofen olabilir mi gerçi en son dozdan itibaren tam 1 hafta geçti ama sebebi nedir lütfen geçer mi kalıcımıdır yardım edin çok zordayım psikolojikmen çöktüm bu durum hastalıktan daha çok çökertti beni artık yalvarıyorum 36.5 36.7 leri görebilmek için

 • Hocam geçen cuma aldım işte ibuprofeni ozamandan beri böyle ama imkansıza yakın diyorsanız doğrudur vücut 36 nın üzerine çıkarmıyor ateşi 36 olduğu zaman terlemeye başlıyorum ve hemen su gibi oluyorum zaten hemen düşüyor 35.1 e 2 ye sizce bu kalıcı bişeymi yoksa su çiçeğine karşı vücutun bi savunmasımı geçermi yani? Test olamıyorum şuanda 6 sında türkiye ye dönünce olcam

 • Öncelikle ibuprofen nedeniyle olması imkansıza yakın aşırı terleme, vücudun ısısını düşürmek için kullandığı savunma mekanizmasıdır,terlemeyle vücut ısısı düşer,ayrıntılı bir kan tahlili lazım

Peki, sen ne düşünüyorsun?